شما اینجا هستید
مجله خبری » ۱۷۰۰مکان سرپوشیده ورزشی تنها سهم ۶۳ هزار روستای کشور

۱۷۰۰مکان سرپوشیده ورزشی تنها سهم ۶۳ هزار روستای کشور

 ایرنا – مدیرکل دفتر توسعه ورزش مناطق روستایی و عشایری وزارت ورزش و جوانان گفت: افزون بر ۶۳ هزار روستای کشور تنها از هزار و ۷۰۰ مکان سرپوشیده ورزشی برای فعالیت علاقه مندان این حوزه بهره مند هستند.

به گزارش ایرنا غلامرضا پارسا روز پنجشنبه در سومین نشست شورای اداری ورزش سیستان و بلوچستان که با رویکرد توجه به ورزش روستاها و احیای بازیهای بومی و محلی برگزار شد اظهار داشت: از آنجایی که ۲۶ درصد از جمعیت کشور را روستاییان تشکیل می دهند این تعداد فضای ورزشی سرپوشیده مطلوب نیست.
وی ادامه داد: همچنین فضاهای روباز موجود در روستاهای کشور تنها برای مردان و در فصول خاصی قابل استفاده است.
وی با اشاره به اقدامات دفتر توسعه ورزش روستایی و عشایری برای تدوین و ثبت بازیهای بومی و محلی کشور بیان کرد: اطلس بازیهای بومی و محلی با معرفی ١٠ بازی بومی و محلی شاخص هر استان در حال تدوین است.
وی ادامه داد: تاکنون ٢٠ استان کشور مستند سازی این بازیها را انجام داده اند و امیدواریم بعد از چوگان با تلاش و رایزنی هایی لازم سایر بازیهای بومی و محلی شاخص کشور نیز به ثبت ملی برسند.
وی با اشاره به فعالیتهای صورت گرفته برای رشد ورزش روستایی سیستان و بلوچستان گفت: هم اینک ۵۰ خانه ورزش روستایی در این استان تجهیز شده اند و یکی از چهار جشنواره بزرگ بومی و محلی کشور به این استان واگذار شده است.
سرپرست اداره کل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: روستاهای این استان سرشار از استعدادهای ورزشی است.
محمودرضا امیاری افزود: ۴۰ درصد از پروژه های ورزشی سیستان و بلوچستان در روستاها ساخته شده است.
وی ادامه داد: همچنین در دهه فجر امسال ٩٠ درصد از پروژه های ورزشی استان در روستاها به بهره برداری می رسد.
به گفته رئیس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی سیستان و بلوچستان با توجه به تنوع فرهنگی، تا کنون ۱۳۰ بازی بومی محلی در این استان شناسایی شده به طوری که تنوع این رشته ها زمینه جذب حدود هفت هزار ورزشکار سازمان یافته را در این هیات فراهم کرده است.
محمد امیر براهویی تصریح کرد: سیستان و بلوچستان یکی از استان های سرآمد در رشته بازی های بومی محلی است به گونه ای که پارسال موفق به کسب عنوان دوم کشوری شد.
به گزارش ایرنا هم اینک ۷۰ هزار ورزشکار سازمان یافته در قالب بیش از ۵۰ هیات استانی و ۵۰۰ هیات شهرستانی در سیستان و بلوچستان مشغول فعالیت هستند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله فرهنگی و اجتماعی بیرک |