هشت تانکر آبرسانی سیار هدیه دفتر مقام معظم رهبری تحویل مردم چابهارشد
هشت تانکر آبرسانی سیار هدیه دفتر مقام معظم رهبری تحویل مردم چابهارشد

هشت تانکر آبرسانی سیار هدیه دفتر مقام معظم رهبری تحویل مردم چابهارشد هشت تانکر آبرسانی سیار هدیه دفتر مقام معظم رهبری امروز /سه شنبه/ در مراسمی با حضور معاون وزیر و رئیس ستاد مدیریت بحران کشور، مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی سیستان وبلوچستان، فرماندار و مسئولان محلی چابهار تحویل مردم روستایی این شهرستان شد. به […]

هشت تانکر آبرسانی سیار هدیه دفتر مقام معظم رهبری تحویل مردم چابهارشد

هشت تانکر آبرسانی سیار هدیه دفتر مقام معظم رهبری امروز /سه شنبه/ در مراسمی با حضور معاون وزیر و رئیس ستاد مدیریت بحران کشور، مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی سیستان وبلوچستان، فرماندار و مسئولان محلی چابهار تحویل مردم روستایی این شهرستان شد.

هدیه رهبری به مردم جنوب بلوچستان

هدیه رهبری به مردم جنوب بلوچستان

به گزارش مجله خبری بیرک مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تانکرهای آبرسانی سیار هر کدام با ظرفیت ۱۲ هزار لیتر و در مجموع ۲۱ میلیارد ریال هزینه از محل اعتبارات توسعه سواحل مکران خریداری شده است.
عبدالاحد ریگی افزود: رهبر معظم انقلاب توجه ویژه ای به آبادسازی سواحل مکران دارد و برای همین منظور با هدف تقویت ناوگان آبرسانی سیار، هشت تانکر با مجموع ظرفیت ۹۶ هزار لیتر از طریق دفتر مقام معظم رهبری خریداری و تحویل آب و فاضلاب روستایی چابهار شده است.
وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان با بحران جدی آب مواجه است به طوری که بیشتر منابع آبی این استان خشک شده و سطح آب چاهها پایین رفته است.
وی افزود: مردم ۴۰۶ روستای شهرستان چابهار با ۴۹ دستگاه تانکر (۲۴ تانکر دولتی و ۲۵ تانکر استیجاری) روزانه برای هر نفر ۱۵ لیتر آبرسانی سیار می شوند و به نوعی محروم ترین منطقه کشور از نظر دسترسی مردم به آب سالم و بهداشتی است.
وی تصریح کرد: شاخص دسترسی مردم به آب در چابهار ۲۳ درصد است و ۷۷ درصد مردم این شهرستان به آب سالم و بهداشتی دسترسی ندارند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان گفت: ۱۴۶ هزار و ۳۱۷ نفر با ۳۲ هزار و ۴۷۶ خانوار ساکن در ۴۰۶ روستای چابهار ماهانه با ۶ هزار و ۷۴۱ سرویس به صورت سیار آبرسانی می شوند.
ریگی ادامه داد: بر اساس برآورد این اداره ماهانه ۸۰ هزار و ۸۹۲ متر مکعب آب به وسیله ناوگان آبرسانی سیار به مردم روستایی تحویل می شود.
فرماندار چابهار نیز اظهار داشت: این شهرستان محرومیت زیادی در بحث آب شهری و روستایی دارد به طوری که روستاهای بالای ۶ هزار نفر نظیر بریس در نوار ساحلی حتی یک متر شبکه آبرسانی ندارند.
ایوب درویشی توجه دولت بر اساس شاخص های محرومیت هر شهرستان را خواستار شد و خاطرنشان کرد: شیرین سازی آب دریا با ساخت آب شیرین کن تنها راه نجات مردم سواحل مکران از بی آبی است.
وی بر تکمیل طرح های آبرسانی روستایی در پایین دست ۲ سد پیشین و زیردان تاکید کرد و افزود: چابهار از نظر شاخص های بهداشتی، آموزشی، راه، برق و اجرای طرح هادی در حد پایینی است.
به گزارش ایرنا شهرستان چابهار بر اساس سرشماری آبان سال ۱۳۹۵ با جمعیت ۲۸۳ هزار و ۲۰۴ نفر و ۴۸ هزار و ۱۴۷ خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان در فاصله ۶۴۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از ۲ شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و ۴۳۸ روستا تشکیل شده است.