شما اینجا هستید
بخش ایرندگان » نامه ارسالی از طرف مردم بخش ایرندگان به وزیر آموزش و پرورش

با توجه به حضور دکتر فانی وزیر آموزش و پرورش در شهرستان خاش ،جمعی از اهالی بخش ایرندگان نامه ای به دست وزیر فرستاده و رونوشتی را برای سایت مجله فرهنگی و اجتماعی بیرک فرستادند .قابل ذکر است طبق اظهارات فرستندگان نامه رونوشتی به استاندار سیستان و بلوچستان و همچنین مدیر کل اموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان فرستاده اند .اصل متن نامه به شرح زیر است :

بسمه تعالی

وزیر محترم آموزش و پرورش جناب آقای دکتر فانی

سلام علیکم

ایرندگان در سایه بی مهری مسئولین استان سیستان و بلوچستان  و شهرستان خاش :

ایرندگان یکی از بخش های شهرستان خاش میباشد و مرکز بخش ایرندگان در ۸۰ کیلومتری جنوب خاش قرار دارد.

از آنجایی که مهمترین مشکلات بخش ایرندگان بحث آموزشی است با احترام مواردی از مطالبات مردم شریف ایرندگان در این زمینه را به عرض می رسانیم.

– ارتقاء نمایندگی آموزش و پروش بخش ایرندگان به اداره آموزش و پرورش با توجه به وسعت بخش ایرندگان و فاصله از مرکز شهرستان و آمار بالای دانش آموزان و کم لطفی ها و بی مهری های آموزش و پرورش شهرستان خاش مهمترین خواسته اهالی بخش ایرندگان می باشد.

– ضرورت دارد در سال تحصیلی جدید تعداد ۴۱ واحد آموزشی دبستان و راهنمایی(دبیرستان دوره اول)  منحل شده واقع در مناطق کوه پایه رشته کوه بیرک (اسپه، مرنتاک و  روستاهای سرکور) ایرندگان، که در سنوات قبل مربوط به حوزه اموزش و پرورش شهرستان خاش و اموزش وپرورش عشایر بوده و حدود ۲۵۵ نفر دانش اموز پسر ودختر دارند، برای جلوگیری از بیسوادی بیشتر وترک تحصیل بیشتر این عزیزان اقدام به بازگشایی این مدارس ازطریق خرید خدمات اموزشی  در بخش ایرندگان صورت گیرد.

– وجود مدارس کپری در بخش ایرندگان از دیگر معضلات آموزشی در این بخش می باشد .متاسفانه مسئولین آموزش و پرورش شهرستانی و استانی همواره منکر این امربوده  و با توجه به کارشکنی های صورت گرفته شهرستان همواره این موضوع سرکوب و اهالی را به دروغگویی متهم کرده اند ! اثبات کننده این ادعا مدرسه کپری روستای اناران در منطقه مرنتاک کوه بیرک می باشد . با توجه به پیگیری های جوانان چندین سری این موضوع به دست مسئولین از جمله استاندار محترم و مدیر کل آموزش و پروش استان رسید و دستور پیگیری به همراه چهار اکیپ از استان صادر شد ، معاون سیاسی استاندار محترم هم شخصا برای پیگیری به بخش تشریف آوردند اما با چند بهانه از جمله نبود راه و امنیت از سرکشی مدارس دستشان کوتاه ماند و حتی وجود مدارس کپری کاملا تکذیب شد و جریان کاملا خوابید  امید ما مردم ایرندگان به پیگیری های شماست .

– مورد مهم  بعدی کمبود نیرو انسانی ،با توجه به وسعت بخش و پراکندگی روستا های بخش ایرندگان نیاز است ازافراد بومی و محلی بخش در رشته های تخصصی به صورت خرید خدماتی نیرو جذب گردد البته قابل ذکر است این مشکل (کمبود نیرو ) باعث گردیده تا هر یک از دبیران در چندین پایه و حتی رشته های غیر تخصصی شان تدریس کنند .

مورد آخر مدارس موجود و فعال حال حاضر در بخش است ،  وجود دارد دانش آموزانی که از حداقل امکاناتی چون  تخته وایت برد، میز و  صندلی های سالم،  سرویس های بهداشتی، ساختمان مناسب، فضای ورزشی و… محرومند و یا در کانکس هایی درس زندگی را می آموزند که در سرما از شدت سردی نمیتوان داخل آن ماند و در گرما از شدت گرمی نمیتوان در آن نشست!

حال باید بفکر راه چاره ای برای این مدارس از سوی وزارت آموزش و پرورش سازمان نوسازی مدارس و دستگاه های ذیربط بود که چه اقدام مفید و موثر برای این مدارس انجام میدهند ، چشم و امید مردم ایرندگان بعد از خدا به لطف و عنایت حضرتعالی می باشد ، لذا استدعا داریم اقدامات لازم را مبذول فرماید

از طرف جمعی از اهالی دردمند ایرندگان

اجرکم عندالله

رونوشت : استاندار سیستان وبلوچستان – مدیر کل آموزش و پرورش استان سیستان وبلوچستان

گزارش : احسان ایرندگانی

  1. احمد

    با سلام

    امیدوارم دولت تدبیر و امید و دکتر فانی بتوانند مشکلات آموزشی بخش ایرندگان را حل کنند

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله فرهنگی و اجتماعی بیرک |