شما اینجا هستید
مجله خبری » موردی از ابتلای انسانی به بیماری هاری مشاهده نشده است

موردی از ابتلای انسانی به بیماری هاری مشاهده نشده است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: موردی از ابتلای انسانی به بیماری هاری در چند روز اخیر در مناطق زیر پوشش این دانشگاه در سیستان و بلوچستان مشاهده نشده است.

دکتر مهدی طباطبایی روز چهارشنبه در حاشیه کارگروه ویژه بیماری هاری در سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا گفت: از مردم درخواست می شود در صورت وقوع هرگونه حیوان گزیدگی سریعا برای واکسیناسیون رایگان به مراکز درمان پیشگیری از هاری مراجعه کنند.
وی افزود: هاری یک بیماری ویروسی کشنده است که غالبا توسط گزش حیوانات هار منتقل شده و در صورت بروز علایم بالینی بیماری منجر به مرگ فرد مبتلا می شود.
وی تصریح کرد: در چند روز اخیر در پی حمله یک قلاده سگ به یک گله شتر در خاش، شاهد اتلاف شماری از شترها در منطقه بودیم.
وی ادامه داد: نتیجه آزمایش تعدادی از نمونه های تهیه شده از شترهای تلف شده از نظر بیماری هاری مثبت بوده و بلافاصله تیم های دامپزشکی و دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اقدامات کنترلی با هدف پیشگیری از گسترش این بیماری را آغاز کردند و خوشبختانه موردی از ابتلای انسانی در چند روز اخیر در حوزه این دانشگاه رخ نداده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تاکید کرد: واکسیناسیون سگ های صاحب دار در منطقه با جدیت در حال پیگیری و انجام است.
طباطبایی تصریح کرد: با توجه به اینکه در ماه های گذشته شاهد وقوع مواردی از هاری انسانی و افزایش حیوان گزیدگی در شمال سیستان و بلوچستان بوده ایم ضروری است نسبت به تشدید فعالیت کمیته اتلاف سگ های ولگرد اقدام و تصمیماتی در خصوص جلوگیری از ورود سگ های بی صاحب به داخل استان گرفته شود.
وی ضمن تقدیر از عملکرد رسانه ها در زمینه انعکاس مطلوب برنامه های سلامت، از آنان خواست اخبار موثق سلامت را فقط از مسئولان حوزه های سلامت دریافت کنند زیرا اخبار منتشره از طریق شبکه های مجازی و یا سایر رسانه ها مورد تایید روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیست.
به گزارش ایرنا کارگروه ویژه بیماری هاری سیستان و بلوچستان با حضور مدیران کل دامپزشکی و محیط زیست این استان و معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و مسئولان حوزه سلامت این دانشگاه برگزار شد.
استان سیستان و بلوچستان در حوزه بهداشت و درمان به سه بخش تقسیم شده که شهرستانهای شمالی شامل زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی زابل، شهرستانهای زاهدان، خاش، سراوان، سیب سوران، مهرستان، چابهار و کنارک زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و شهرستانهای ایرانشهر، سرباز، نیکشهر، دلگان، فنوج و قصرقند زیر پوشش دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر قرار دارند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله فرهنگی و اجتماعی بیرک |