شما اینجا هستید
مجله خبری » محمد و فاطمه پرطرفدارترین نام‌های منتخب مردم سیستان و بلوچستان

امروزه بیشتر خانواده‌ها ترجیح می‌دهند نام‌های خاص برای فرزندان‌شان انتخاب کنند اما سازمان ثبت احوال سیستان و بلوچستان رکوردار ثبت دو نام فاطمه و محمد از سوی خانواده‌ها برای فرزندان‌شان شده است.8377.jpg

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سیستان و بلوچستان، سازمان ثبت احوال سازمانی است که هویت مردم را در اختیار دارد و در فصل یک قانون ثبت احوال وظایف این سازمان مشخص شده که هم‌اکنون بیش از 100 نوع خدمت در ادارات ثبت احوال استان ارائه می‌شود و از بین این خدمات می‌توان به ثبت به‌موقع واقعه‌های حیاتی، صدور اسناد هویتی و تولید و انتشار آمارهای جمعیتی به عنوان سه ماموریت اصلی و مهم در دل صندوق خدمات این سازمان اشاره کرد.

مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان در خصوص نام‌های پرطرفدار استان به خبرنگار ایسنا گفت: در 11 ماهه ابتدای سال جاری نام محمد با 1890 انتخاب و فاطمه با 2120 انتخاب برای نوزادان بیشترین فراوانی را داشته‌اند.

رضا راحت دهمرده با اشاره به اینکه در گذشته کارهای سجلی به صورت دستی از طریق مامور ثبت احوال بررسی و بر اساس دستورالعمل‌های مربوطه نام مورد نظر انتخاب می‌شد، تصریح کرد: امروزه به دلیل اینکه سازمان ثبت احوال کشور بر این موضوع نظارت داشته باشد چند کتاب با بیش از۶۰۰۰ هزار نام استخراج و ویرایش شده که در اختیار مردم قرار گرفته همچنین برای در دسترس بودن نام‌های جدید آنها را در سامانه ثبت احوال بارگذاری می‌کنند.

وی با بیان اینکه در ماده 20 قانون ثبت احوال مشخص شده که انتخاب نام بر عهده اعلام کننده واقعه است، گفت: در همین ماده آمده که اسامی خارجی، نام‌های زشت و نامناسب و القاب برای نوزادان انتخاب نشود.

دهمرده با اشاره بر اینکه هنگام صدور شناسنامه نوزاد اطلاعات نام با اطلاعات سامانه مطابقت داده می‌شود، تصریح کرد: اگر نام جدیدی برای نوزاد انتخاب شود و درسامانه وجود نداشته باشد فرد باید درخواست خود را اعلام و رییس ثبت احوال پس از دریافت مدارک و مستندات، آنها را برای بررسی به کمیته کارشناسی نام استان ارسال کند که درصورت تائید، نامِ مورد نظر برای اجازه‌ی انتخاب به صورت سیستمی در سامانه بارگذاری می‌شود.

مدیرکل ثبت احوال استان همچنین روند تغییر نام خانوادگی را براساس درخواست متقاضی به ادارات ثبت احوال عنوان و اظهار کرد: در خواست این افراد نیز به کمیته ی کارشناسی جهت بررسی ارسال و همان روند انتخاب نام را طی خواهد کرد.

وی بابیان اینکه کمیته‌ای نیز در تهران بر کمیته کارشناسی نام استان‌ها نظارت دارد، افزود: در انتخاب نام اگر اعضاء کمیته استان‌ها نظر مخالف داشته باشند این انتخاب در کمیسیون تهران نیز بررسی خواهد شد که خوشبختانه تاکنون مشکل خاصی برای انتخاب نام وجود نداشته چرا که تمام نام‌های جدیدی که در سراسر کشور انتخاب می‌شود بلافاصله در سامانه بارگذاری می‌شوند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله فرهنگی و اجتماعی بیرک |