قلعه ایرندگان  یکی از آثار تاریخی در محدوده مرکزی بلوچستان در استان سیستان و بلوچستان پذیرای مهمانان و گردشگران نوروزی در خاش است.

قلعه ایرندگان

قلعه ایرندگان

بخشدار ایرندگان گفت:قلعه ایرندگان در ۹۰ کیلومتری جنوب خاش و در ۶۰ کیلومتری شمال غرب شهرستان ایرانشهر قرار دارد .

جمشید هاشمزهی گفت :قلعه ایرندگان را به دلیل موقعیت مکانی در کنار رودخانه ایرندگان ، درختان سر به فلک کشیده خرما و همچنین درختان زیبا و منحصربفرد جَک ، با داشتن معماری ایرانی-اسلامی  منحصر به فرد، میتوان زیبا ترین قلعه بلوچستان نامید.

وی افزود :متاسفانه با توجه به تخریب های صورت گرفته شده شکل ظاهری و زیبایی اصلی خود را از دست داده است .

وی گفت : بنای اصلی باقی مانده  قلعه ایرندگان در قاعده به صورت مستطیل ۳۶در۲۵متر ،در سه طبقه ساخته شده است .به گونه ای که هر چه بر ارتفاع آن افزوده می شود از حجم آن کم می شود ودر ظاهر به شکل «مصطبه هرم» در می آیدکه موجب ایستایی بیشتر بنا و جلوگیری از رانش دیوارهای قطور و مرتفع آن می شود.

بخشدار ایرندگان بیان کرد : محل ورود قلعه  از طریق پلکان شمال شرقی امکان پذیر بوده است و واردشونده ها پس از عبور از درب اصلی قلعه به وسیله معبری به در گاهی در سمت میانی دیواره جنوبی واز آنجا به وسیله یک راهرو تونل به طول ۱۶/۵ متر با شیب نسبتا تند به حیاط مرکزی می رسیدند .همچنین برای دسترسی به آ چاهی در حیاط مرکزی حفر شده است.

هاشمزهی افزود :قلعه ایرندگان در مجموع  ۱۰ اتاق کوچک و بزرگ داشته که در اطراف حیاط مرکزی جای گرفته اند و برای دسترسی به فضاهای حاکم نشین و تابستانی ، راه پله یی مخفی، کم عرض ، با شیب زیاد وجود دارد.

وی  ضمن دعوت از گردشگران و مسافران نوروزی تاکید کرد : گردشگران و مسافرانی که با عبور از خاش قصد عزیمت به جنوب استان را دارند، مسیر خاش ایرندگان ایرانشهر را برگزینند تا همراه از طبیعت زیبای بخش ایرندگان بتوانند از قلعه ایرندگان هم بازدید نمایند.

وی در پایان گفت : از مهمترین جاذبه های بخش ایرندگان (ایران کوچک ) میتوان به رودخانه مرنتاک ، غار های پر رمز و راز گواتامک و صداکی ، آبشار زیبای گابی ،مزارع سرسبز ،رودخانه ایرندگان تنگه سکن و تنگه ی دادکان اشاره کرد.

521764_k5smhfqT

IMG-20150905-WA0000-310x165_۲۰۱۵۰۹۲۲۱۴۵۱۰۹۲۱۷