شما اینجا هستید
مجله خبری » سیستان و بلوچستان در جذب سرمایه خارجی سومین استان کشور است

استاندار سیستان و بلوچستان:

سیستان و بلوچستان در جذب سرمایه خارجی سومین استان کشور است

علی اوسط هاشمی

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: بخش خصوصی ۲۹۰۰ میلیارد در بندر چابهار تمایل به سرمایه‌گذاری داشته و استان ما از نظر میزان جذب سرمایه خارجی سومین استان کشور محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، علی‌اوسط هاشمی ظهر امروز در جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان سیستان و بلوچستان که با حضور وزیر راه و شهرسازی و هیئت همراه  در زاهدان تشکیل شد، اظهار داشت: این جلسه را به طور ویژه به نقش وزارت راه و شهرسازی در بخش اقتصاد مقاومتی استان اختصاص دارد.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: بر این باورم که برای اجرای عدالت حمل  و نقل ترکیبی با توجه به شاخص‌ها در این استان باید مورد توجه ویژه وزیر راه و شهرسازی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه تاکنون 940 میلیون دلار در این استان در بندر “شهید بهشتی” چابهار سرمایه‌گذاری شده، عنوان کرد: از  سال 58 تا 92، 9 هزار و 200 میلیارد تومان از محل اعتبارات تملک  دارایی با احتساب ارزش پول در این استان هزینه  شده است.

هاشمی تاکید کرد: عمق محرومیت‌های این استان به گونه‌ای بوده که این سرمایه‌گذاری‌ها خودش را برجسته و نمایان نکرده  که بگویم منتج به رفاه نسبی مردم شده باشد ولی در این دولت ظرف این  3 تا 4 سال اخیر بیش از 12 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در استان صورت گرفته است.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون  3 هزار و 200 میلیارد تومان برای آبیاری تحت فشار استان در 46 هزار هکتار از اراضی کشاورزی دشت سیستان و 1000 میلیارد تومان نیز برای آبیاری در جنوب استان  سرمایه‌گذاری شده است.

وی بیان کرد:  یک میلیارد و 800 میلیون دلار برای گازرسانی به استان از محل بند “ق” تبصره 2 صرف شده که سال گذشته 760 میلیارد تومان برای انتقال خط گاز به زاهدان جذب شد و  برای اولین بار گاز وارد مرکز استان شد.

هاشمی گفت:  جهاد کشاورزی 21 برنامه در دولت یازدهم در این استان مصوب کرد و همینطور در بخش گردشگری نیز برنامه‌های خوبی در سال‌های اخیر در استان اجرا شده است.

استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: انرژی و شبکه حمل و نقل 2 رکن مهم توسعه  هستند؛ هم اکنون  1100 مگابایت برق استان  وارداتی و از بیرجند و بم تامین  می‌شود و برق برای روشنایی استان 600 مگابایت کسری داریم.

وی بیان کرد:  740 مگابایت نیروگاه توسط یک سرمایه‌گذار و شهروند بلوچ مقیم تانزانیا اخیراً در استان کلنگ‌زنی شد که 540 مگابایت آن قطعی شده و 200 مگابایت نیز به قرارداد قبلی اضافه  می‌شود؛ در حال حاضر نیز تاسیسات آن در بندر آماده برای انتقال است.

هاشمی گفت:  160 مگابایت نیروگاه سیکل ترکیبی در چابهار کلنگ‌زنی شد و 500 مگابایت هم به دستور رئیس جمهور در سفر وزیر نیرو به استان مصوب شد؛ یعنی تولید 1400 مگابایت  برق که 300 مگابایت بیش از میزانی است که در  تاریخ استان برق تولید شده است.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: در کدام استان 37 شهر آن فاقد گاز بوده؛ در این استان فقط در ایرانشهر به صورت خوشبینانه 70 درصد جمعیت مردم از نعمت گاز برخودار بودند اما 36 شهرستان فاقد گاز بوده و در این دولت گازرسانی به سهرهای استان مصوب شد.

وی گفت: هم اکنون 350 کیلومتر لوله‌گذاری شبکه گازرسانی در سطح  شهر زاهدان در حال اجراست  و 350 کیلومتر دیگر نیز از مردادماه به بعد لوله‌گذاری  خواهد شد که جمعاً  700 کیلومتر و حدود  350 تا 400  کیلومتر لوله‌گذاری شبکه گاز شهری برای سال  آینده قرارداد بسته شده است.

هاشمی اضافه کرد: این اتفاقات مبارک زمینه  اوج گرفتن در مسیر توسعه در سطح استان در بخش‌های مختلف اعم از   بندر چابهار، راه آهن و راه‌ها رقم می‌زند.

استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در سفر اخیر آقایان نوبخت و چیت چیان به استان، 1800 میلیارد تومان به بخشهای آب و برق منابع مالی اختصاص یافت؛ یعنی دستور اجرا صادر شده که انجام بدهیم.

وی تاکید کرد: مبارک‌ترین امری که در استان اتفاق اتفاده، رویکرد بخش خصوصی است؛ 2900 میلیارد فقط بخش خصوصی در بندر چابهار تمایل به سرمایه‌گذاری داشته و  سومین استان کشور از نظر  میزان جذب  سرمایه خارجی هستیم که یک بخش آن 240 میلیون دلار سرمایه گذاری هند در بندر و فرودگاه است.

هاشمی با اشاره به اینکه برای اولین بار در سطح استان 2 بیمارستان بخش خصوصی با بیش از 90 تخت در زاهدان  کلنگ‌زنی شده، ادامه داد: در حوزه سیستان در چند سالی که منطقه ویژه اقتصادی راه‌اندازی شده حتی یک چراغ واحد تولیدی در آن روشن نشده بود و 800 واحد مسکن مهر ساخته شده در “رامشار” خالی از سکنه است، به امید اینکه در انجا یک واحد صنعتی ایجاد شود.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: در دولت یازدهم کلنگ 4 واحد صنعتی برای اولین بار در منطقه رامشار به زمین زده شد که در طول  تاریخ سیستان بی‌نظیر است و “شستا و ایمیدرو” برای سرمایه‌گذاری ورود کند. همچنین 840 میلیارد تومان فقط برای کارخانه لاستیک “آریا تایر هامون” در رامشار مصوب شده است.

وی با تاکید بر اینکه حمل و نقل ترکیبی  می‌تواند زمینه را برای جهش انفجاری در بخش تجاری و توسعه در استان رقم بزند، گفت: ظرفیت  بندر شهید بهشتی چابهار از 2.5 میلیون تن به  8.5 میلیون تن افزایش یافته که جای خوشحالی دارد.

هاشمی تصریح کرد: این استان به  نمایندگی از سوی جمهوری اسلامی ایران به دنبال ایفای نقش منطقه‌ای است و به همین منظور به جلب همکاری با کشورهای آیورا با حدود 2 میلیارد و 200 میلیون نفر جمعیت و 21 کشور عضو می‌اندیشیم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله فرهنگی و اجتماعی بیرک |