سوغات یاسوج چیست
سوغات یاسوج چیست

سوغات یاسوج چیست سوغات یاسوج موضوعی است که در این پست به آن خواهیم پرداخت. یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد با زیبایی های طبیعی و چشم نوازی که دارد سالانه پذیرای مسافران و گردشگران بسیاری است. مسلما هر فردی که به این استان زیبا سفر می کند به دنبال تهیه بهترین سوغاتی های شهر […]

yasuj
سوغات یاسوج چیست

سوغات یاسوج موضوعی است که در این پست به آن خواهیم پرداخت. یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد با زیبایی های طبیعی و چشم نوازی که دارد سالانه پذیرای مسافران و گردشگران بسیاری است. مسلما هر فردی که به این استان زیبا سفر می کند به دنبال تهیه بهترین سوغاتی های شهر یاسوج و دیگر شهرهاست تا آنان که در سفر همراهشان نبودند، تجلی از زیبایی ها و طبیعت این استان را ببینند و همچنین گواهی بر این باشد که در سفر بیادشان بوده اید. حال شما در این پست با سوغاتی های معروف یاسوج آشنا خواهید شد تا در خرید آنها وقت کمتری صرف کنید و با خاطری راحت به دنبال تفریح و لذت بردن از طبیعت بکر این منطقه بروید. از جمله سوغاتی های یاسوج عسل طبیعی، گیاهان دارویی و گیاهان وحشی کوهی هستند که در ادامه توضیح مختصری آورده ایم.

دیگر سوغاتی های استان کهگیلویه و بویراحمد:

  • گردو
  • سیب
  • انگور
  • کشک
  • قره قوره
  • روغن حیوانی

عسل یاسوج 

سوغات یاسوج,سوغاتی از یاسوج,سوغاتی های استان کهگیلویه و بویراحمد

عسل یکی از خوراکی هایی است که همه افراد به آن علاقه دارند. این خوراکی هدیه ای از طبیعت است که در کنار طعم فوق العاده، خواص بسیاری هم دارد. اما تهیه عسل واقعا طبیعی و خوش طعم خود یکی از دغدغه های اصلی در خرید این محصول است. یکی از پیشنهادهای ویژه در سفر به شهر یاسوج و استان کهگیلویه و بویراحمد خرید عسل هم برای مصرف خود و هم بعنوان سوغات است. عسل یاسوج از طعم فوق العاده ای بهره مند است و آن هم بدلیل گیاهان و گل های معطر دامنه های کوه و طبیعت این منطقه می باشد. با تمام این اوصاف و طعم فوق العاده، خرید عسل را بعنوان سوغاتی از یاسوج فراموش نکنید.

گیاهان دارویی یاسوج

سوغاتی های شهر یاسوج,سوغاتی های معروف یاسوج,عسل یاسوج

یکی دیگر از سوغاتی هایی استان کهگیلوبه و بویراحمد، گیاهان دارویی و معطر این منطقه هستند. دامنه ی کوه و مناطق کوهستانی این استان پوشش گیاهی متنوعی دارند که اکثرشان بعنوان گیاهان دارویی و معطر شناخته شده اند و هر کدام طرز استفاده مخصوصی دارند. گروهی بعنوان دم نوش استفاده می شوند گروهی دیگر هم برای معطر کردن غذا کاربرد دارند. از همه این کاربردها که بگذریم خواص دارویی آن را برای بدن و بیماری ها نمی توان نادیده گرفت. از نظر تنوع و مقدار گیاهان دارویی این استان می توان گفت حدود یک چهارم گیاهان دارویی اروپا را دارد. از جمله این گیاهان دارویی می توان به بومادران، بنشن، گل بابونه، گل لیزک و گل گاو زبان اشاره کرد.

گیاهان وحشی یاسوج

گیاهان دارویی یاسوج,گیاهان وحشی یاسوج

گیاهان کوهی یکی دیگر از سوغاتی های یاسوج هستند، که شما می توانید در شهر یاسوج و مناطق دیگر استان کهگیلویه و بویراحمد آن ها را تهیه کنید. این گیاهان خودرو وحشی بیشتر در فصل بهار و تابستان به چشم می خورند و یکی از منابع کسب درآمد برای مردم منطقه هستند. از جمله می توان به کنگر اشاره کرد که غذاهای فوق العاده ای با آن درست می شود، مانند پلو کنگر و خورشت کنگر و  قارچ کوهی، کرفس و لیزک نمونه های دیگر از این گیاهان می باشند. در سفر به یاسوج از تهیه این گیاهان خوش طعم و مغذی فراموش نکنید.