سوغات بوشهر چیست ؟
سوغات بوشهر چیست ؟

سوغات بوشهر چیست   سوغات بوشهر نیز یکی دیگر از سوغاتی های بی نظیر ایران است. بوشهر یکی از بنادر زیبای جنوب کشور است که جاذبه های گردشگری بسیاری دارد ساحلی آرام و نخلستان های زیبا چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند. رسم سوغاتی بردن از دیرباز در ایران بوده است و این […]

سوغات بوشهر چیست

 

سوغات بوشهر نیز یکی دیگر از سوغاتی های بی نظیر ایران است. بوشهر یکی از بنادر زیبای جنوب کشور است که جاذبه های گردشگری بسیاری دارد ساحلی آرام و نخلستان های زیبا چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند. رسم سوغاتی بردن از دیرباز در ایران بوده است و این بدان معناست که در سفر نیز به یاد دوستان و خویشاوندان خود بوده ایم. بهتر این است که در هر سفری سوغات مخصوص همان شهر و کشور را برای اقوام خود به ارمغان ببریم، از این رو باید با سوغاتی ها آشنایی داشته باشیم. از جمله سوغاتی های خوراکی بوشهر خرما، ارده، ماهی و میگو هستند. همچنین علاوه بر این خوراکی ها می توان صنایع دستی بوشهر را بعنوان سوغات تهیه کرد.

در زیر به تعدادی از سوغاتی های استان بوشهر اشاره کرده ایم:

  • حلوای راشی
  • حلوای سنگک
  • خارک پخته
  • حلوای پسکی

خرمای بوشهر

ارده بوشهر,خرمای بوشهر,سوغات بوشهر

کشت خرما در شهر بوشهر به دوران هخامنشیان باز میگردد و امروزه یکی از مشاغل اصلی مردم بوشهر تولید خرما و فرآورده های حاصل از آن است. خرما در ایران به طور کلی جایگاه ویژه ای را در بحث صادرات به خود اختصاص داده است به همین علت بوشهر از این لحاظ حائز اهمیت است. خرما یکی از مقوی ترین میوه هایی است که برای آن خواص بسیاری را میتوان بیان کرد از جمله دارای درصد زیادی گلوکز و ساکاروز، ویتامین های A,B,C,E و همچنین منبع غنی از انرژی برای بدن است. از خرما فرآورده های بسیاری بدست می آید مانند شیره ی خرما، لواشک خرما، شهد خرما، سرکه خرما، عصاره ی نوشابه خرما، شکلات صبحانه و … که هر کدام طعم منحصر بفردی دارند. شما می توانید این محصولات را بعنوان سوغات بوشهر همراه خود ببرید.

ارده بوشهر

سوغاتی بوشهر,سوغاتی های استان بوشهر,سوغاتی های بوشهر

ارده یکی از فرآورده های خوشمزه کنجد است که بعنوان یک غذای پر انرژی در کنار شیره خرما، شیره ی انگور یا عسل لذیذتر و خوش طعم تر می شود. ارده از کنجد تهیه می شود و روغن آن منبع غنی ویتامین، آنتی اکسیدان، چربی اشباع شده و … است. همچنین با توجه به خواص بسیاری که دارد، بدن را در برابر هوای سرد مقاوم خواهد کرد. شما می توانید ارده و در کنار آن شیره ی خرمای مرغوب بوشهر را برای خود و یا بعنوان سوغات بوشهر تهیه کنید، مطمئناً از آن استقبال خواهد شد.

برخی دیگر از خواص روغن کنجد که در ارده استفاده می شود، عبارتند از:

  • جلوگیری از ریزش مو و رشد سریع آن
  • مفید برای کم خونی
  • تقویت گردش خون
  • ….

ماهی و میگوی بوشهر

سوغاتی های خوراکی بوشهر,سوغاتی های شهر بوشهر,ماهی و میگوی بوشهر

اگر به دنبال ماهی تازه و خوش طعم دریای جنوب هستید شهر بوشهر می تواند از این نظر نیاز شما را برطرف کند. در بازار ماهی فروشان بوشهر که رونق بسیاری دارد شما می توانید در آنجا انواع ماهی های مورد علاقه ی خود را پیدا کنید. ماهی های بوشهر همانند دیگر شهرهای جنوب کشور تنوع زیادی دارد از جمله ماهی هایی که در این شهر صید می شوند ماهی سنگسر، هامون، ماهی مرکب، ماهی شیر و … هستند. در کنار ماهی، میگوی بوشهر هم طرفداران بسیاری دارد و می توانید میگو را بصورت تازه در بوشهر تهیه کنید. همچنین غذاهای محلی خوشمزه ای که با ماهی و میگو تهیه می شوند نظرتان را جلب خواهند کرد.

مسقطی بوشهر

ارده بوشهر,خرمای بوشهر,سوغات بوشهر

مسقطی یک نوع شیرینی محلی است که بیشتر در مناطق گرم طرفدار دارد. این سوغاتی محلی شیرین به عنوان شیرینی و میان وعده در کنار نوشیدنی های گرم استفاده می شود. مواد اولیه مسقطی متشکل از آرد، نشاسته، شکر، گلاب و … است. مسقطی انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع، آن را به شهر و دیار خاصی نسبت می دهند. مسقطی زعفرانی، مسقطی انار، مسقطی شیر، مسقطی شیره خرما، مسقطی انجیر و … از انواع آن هستند. مسقطی ساده و مسقطی شیره خرما و کنجد بیشتر در بوشهر یافت می شود و می توان گفت متعلق به این استان است.