سوزندوزی زنان بلوچ برای لباس‌ خاندان پهلوی + تصویر
سوزندوزی زنان بلوچ برای لباس‌ خاندان پهلوی + تصویر

سوزندوزی زنان بلوچ برای لباس‌ خاندان پهلوی + تصویر کت یا نیم تنه دارای یقه گرد و آستین کوتاه با رنگ‌های سرخابی و گلابتون‌های زرین و سیمین به طور کامل سوزندوزی زنان بلوچ است. این لباس جزو طراحی‌های دهه ۵۰ است که فرح دیبا در مراسم‌هایی چون جشن‌های ۲۵۰۰ ساله استفاده کرده است و به […]

سوزندوزی زنان بلوچ برای لباس‌ خاندان پهلوی + تصویر

کت یا نیم تنه دارای یقه گرد و آستین کوتاه با رنگ‌های سرخابی و گلابتون‌های زرین و سیمین به طور کامل سوزندوزی زنان بلوچ است. این لباس جزو طراحی‌های دهه ۵۰ است که فرح دیبا در مراسم‌هایی چون جشن‌های ۲۵۰۰ ساله استفاده کرده است و به مجموعه رویال معروف است.

عکس11

به گزارش مجله فرهنگی بیرک بنقل از   خبرگزاری تسنیم، اوج این حرکت و استفاده از هنرهای ایرانی در دهه‌های چهل و پنجاه رخ داد. در این راستا مهر منیر جهانبانی به واسطه آشنایی با سرزمین بلوچستان و هنر سوزندوزی آن، نقش بیشتری را ایفا کرد. او باعث آشنایی فرح دیبا با هنرسوزن دوزی بلوچ شد و بازدید وی از سیستان و بلوچستان را رقم زد.

قبل از برگزاری جشن‌های ۲۵۰۰ ساله پارچه‌ها و نخ‌های زیادی که در میان آنها گلابتون‌هایی از نوع زرین و سیمین نیز موجود بود، به سمت ایرندگان ( شهری که به واسطه برخی از دوخت‌های پرکار سوزندوزی بلوچ بسیار معروف شد) سرازیر شد و خانم جهانبانی آنها را بین اساتید معروف سوزندوزی همچون مهتاب نوروزی و مهناز جمالزهی و …. تقسیم کرد تا بین شاگردان خود توزیع کنند و ماحصل آن تولید چند دست لباس فاخر برای تمام اعضای درجه یک خاندان پهلوی و هدایایی برای مهمانان جشن‌های ۲۵۰۰ ساله همچون کراوات،کوسن دستمال سفره و ….. بود که به مجموعه رویال معروف شدند.

یکی از پیراهن‌های فرح دیبا که در موزه پوشاک سلطنتی در معرض نمایش عموم است، پیراهن سرخابی رنگی از جنس حریر اُرگانزا است که دارای آستین‌های حلقه‌ای است و دامن آن به صورت کلوش وتا روی زمین است، پیراهن دارای یک کت یا نیم تنه است که جنس پارچه آن شییه شانتون با تار و پود قابل شمارش است چرا که در سوزندوزی بلوچ شمارش تار و پود برای اجرای نقش‌ها کاملاً ضروری است، نکته قابل توجه در مورد آن جلو بسته بودن آن است.

کت در قسمت پشت دارای دکمه‌های سراسری ریزی است که جنس جا دکمه‌ها از نوار قیطانی طلایی رنگی درست شده است و دکمه‌ها از جنس پارچه پیراهن و به رنگ سرخابی است. سرتاسر کُت با سوزندوزی زیبای بلوچ پوشانده شده است. این دوخت به نام سوزندوزی پر کار ایرندگان معروف است که از نقوش فرش‌های بلوچ اقتباس شده و به احتمال زیاد کار خانم مهناز جمالزهی استاد سوزن دوز بلوچ است.

کت یا نیم تنه دارای یقه گرد و آستین کوتاه است و با رنگ‌های سرخابی و گلابتون‌های زرین و سیمین به طور کامل سوزندوزی شده است. این لباس نیز جزو طراحی‌های دهه ۵۰ است که فرح دیبا در طی برنامه‌ها و مراسم‌های مختلف رسمی از آن استفاده کرده است.

پیراهن سرخابی رنگی از جنس حریر اُرگانزا و مزین به سوزندوزی بلوچ در موزه پوشاک سلطنتی «سعدآباد»

پیراهن سرخابی رنگی از جنس حریر اُرگانزا و مزین به سوزندوزی بلوچ در موزه پوشاک سلطنتی «سعدآباد»

گفتگو با معصومه میرکازهی ؛ بازیگر نقش “نورس” در سریال بلوچی شمبل و شاهی ۰۱ اسفند ۱۳۹۷
مصاحبه با بازیگر سریال بلوچی

گفتگو با معصومه میرکازهی ؛ بازیگر نقش “نورس” در سریال بلوچی شمبل و شاهی

معصومه میرکازهی هستم،کارشناس ادبیات از سال ۸۹ کار هنری ام رو با تئاتر ایستاده تا مقصد با گروه برهان شروع کردم از کارهای بازیگری ادبیات نمایشی میشه به میار جلی،پاییز یک بهارگاه ،زهم و کپن،شبانه،تئاتر های خیابانی و …. اشاره کرد.

کسب دیپلم افتخار توسط فرحناز قادری بازیگر زن مددجوی کمیته امداد ۱۴ آذر ۱۳۹۷

کسب دیپلم افتخار توسط فرحناز قادری بازیگر زن مددجوی کمیته امداد

کسب دیپلم افتخار توسط فرحناز قادری بازیگر زن مددجوی کمیته امداد دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن به مددجوی تحت حمایت کمیته امداد شهرستان سراوان برای بازی در فیلم مه گل، آن شب بارانی و مارال رسید. به گزارش پایگاه خبری بیرک  به نقل از سایت خبری کمیته امداد، فرحناز قادری ۳۳ ساله، متولد […]

امیدواری سازمان میراث فرهنگی نسبت به بازگشت الواح هخامنشی به ایران ۱۸ مرداد ۱۳۹۷

امیدواری سازمان میراث فرهنگی نسبت به بازگشت الواح هخامنشی به ایران

امیدواری سازمان میراث فرهنگی نسبت به بازگشت الواح هخامنشی به ایران مدیر کل امور موزه‌های کشور نسبت به برگشت الواح هخامنشی به ایران تا چند ماه آینده ابراز امیدواری کرد. مجله فرهنگی و اجتماعی بیرک محمدرضا کارگر مدیر کل امور موزه‌ها، درباره روند بازگشت الواح هخامنشی از آمریکا به ایران، به خبرنگار حوزه میراث و […]

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.