شما اینجا هستید
بخش ایرندگان » رودخانه مرنتاک از جاذبه های گردشگری بخش ایرندگان

رودخانه ی مرنتاک یکی از رود های مهم بخش  ایرندگان است و چند  سرشاخه  دارد، سرشاخه های اصلی آن از ظلع غربی و شمال غربی کوه بیرک و  شاخه های دیگر از ارتفاعات جنوبی شهر خاش، جنوب شرقی کوه پنج انگشت و شمال دشت آبخوان سرچشمه می گیرند و در تمامی روز های سال آب دارد .new (27)

بر روی این رودخانه دو سد خاکی و بتنی احداث شده که یکی درنزدیکی کافه جوژک خاش است و دیگری در روستای اسپه ایرندگان.

روستاهای زیاد و معروفی از جمله پالیزان. ، گوالشتان ، بُگ ، رسول اباد ، شهرک اسپه، شندی آباد(کهورُک) ، زیرُکدان (زیرگدان) ، کله گرمُک ، نَرگان و … در حوزه مرنتاک قراردارند که دارای باغات انار ، انگور ، پرتغال ، لیمو ، انجیر ، انوای خرما وانواع سیب های درختی بزرگ و کوچک و… وشالیزارهای برنج است و درختان محلی کسور ، بنه ، پسته کوهی ، گُواتام ، داز ، پُرک ، گیشر ، گز ، کریچ فراوانند. در این حوزه گیاهان دارویی معروف نیز به وفور دیده میشوند که شهرت کشوری دارند.

مرنتاک یکی از گزینه های اصلی و اولویت دار مردم خاش و ایرندگان برای تفریح و گردش است.

بخش ایرندگان قسمت عظیمی از آب رودخانه های کارواندر و دامن را تامین میکنند، به طوری که تمامی رودهای اصلی ایرندگان به کارواندر و دامن متصل میشوند. رودخانه های  مرنتاک، رود جُهل و کهنوک و رودخانه ی کارواندر به یکدیگر متصل میشوند و با پیوستن به رودخانه ی بزرگ ایرندگان رودخانه ی دامن و در ادامه رودخانه بمپور را به وجود می آورند . آب فراوان این رود ها به تالاب هامون جازموریان میریزد.

 

 

 

 

 

 1. بنیامین ایرندگانی

  تصاویر ایرندگان خیلی خیلی زیباهستن دم عکاسشون گرم

 2. سعید جانی ایرندگان

  طبیعت زیبا، رودخانه، صخره‌های بلند ماهیگیری ومکانهای طبیعی فراوان برای اسکان مرنتاک را یکی از مکانهایجهت تفریحات آخر هفته مردم خاش و ایرندگان تبدیل کرده که نیاز است مسئولین جهت رفاه گردشگران و عدم آسیب به طبیعت چاره اندیشی نمایند.
  از دوستان و مسئولین سایت بخاطر عکسهای زیبا و معرفی منطقه ایرندگان کمال تشکر را داریم.

 3. مهردادجانی

  سلام.درود بر شما

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله فرهنگی و اجتماعی بیرک |