شما اینجا هستید
یادداشت » رفتار مهربانانه کارکنان دستگاه قضا خواسته مهم مردم

یادداشت روز

رفتار مهربانانه کارکنان دستگاه قضا خواسته مهم مردم

محمد امین میربلوچزهی – خبرنگار خاش

مردم خواهان رفتار مهربانانه و عدالت گسترانه برخی از کارکنان سخت کوش دستگاه قضایی با ارباب رجوع هستند.

حضور پر شمار مردم در دادسرا و دادگاه و انبوه پرونده ها سبب می شود که کارکنان دستگاه قضایی نتوانند با مردم رفتار مناسبی نشان دهند و قطعا این حق را بر عزیزان پر تلاش در دادگستری قائل هستیم اما انتظارات از دستگاه عدل و مجری قانون و حدود اسلامی بیش از این است.

بسیاری از مردم دردمند و گرفتار که با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کنند برای پیگیری موضوعات مختلف و رسیدن به حق و حقوق و مطالبات خودشان به دستگاه قضایی مراجعه می کنند و امیدشان بعد از خداوند به کارکنان سخت کوش در این حوزه است.

اکثریت قضات و کارکنان در دستگاه قضایی در مبحث خدمت رسانی به مردم و رعایت حال آنها عالی عمل می کنند، اما از رفتار برخی از عزیزان گلایه مندی وجود دارد.

گر چه باید به اصل یکسان نگری باید محور کاری مسئولان باشد اما بسیاری از شهروندان در محیط اداری و اجتماعی دارای شخصیت هستند و به واسطه پدید آمدن مشکلاتی برای خود و یا اطرافیانشان به حوزه قضایی مراجعه می کنند، لذا رفتار کارکنان دستگاه قضا باید متناسب با شان و منزلت شان باشد.

هر فردی که به دستگاه قضایی مراجعه می کند، قطعا مجرم نیست و هیچ دستگاهی نیز به جز دستگاه قضا نمی تواند جرم افراد را ثابت کند.

با عنایت به اینکه بسیاری از افراد از روی نا آگاهی به دام قانون می افتند و ناچارند به زندان بروند و مجازات و حد و حدود قانون را بپذیرند اما باید با تحقیقات و بررسی های کامل و سنجش مشکلات برای خانواده و اطرافیان فرد زندانی و غیره اقداماتی ویژه در دستور قرار گیرد تا به فرد و خانواده و اطرافیان او آسیب وارد نشود.

اگر فردی بی گناه به زندان می افتد قاضی باید خود را جای او و خانواده اش  بگذارد که چگونه سختی مجازات را تحمل می کند.

قضاوت قطعا کاری بسیار سخت و دشوار بوده که عزیزان سخت کوش در دستگاه قضا به انجام وظیفه می پردازند و عملکردشان قابل تقدیر است، اما باید طوری برنامه ریزی و اقدام بشود تا آمار جرم کاهش یابد و از وقوع آسیب به اقشار جامعه پیشگیری گردد.

 

محمدامین میربلوچزهی؛ خبرنگار خاش

    شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

    کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
    آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

    بیرک |