امیدواری سازمان میراث فرهنگی نسبت به بازگشت الواح هخامنشی به ایران

مدیر کل امور موزه‌های کشور نسبت به برگشت الواح هخامنشی به ایران تا چند ماه آینده ابراز امیدواری کرد.

مجله فرهنگی و اجتماعی بیرک

امیدواری سازمان میراث فرهنگی به بازگشت الواح هخامنشی به ایرانمحمدرضا کارگر مدیر کل امور موزه‌ها، درباره روند بازگشت الواح هخامنشی از آمریکا به ایران، به خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛  گفت: بعد از فراز و نشیب‌هایی که الواح هخامنشی در موسسه شرق شناسی شیکاگو داشت، ایران نسبت به گرفتن وکیل برای احقاق حقوق خود اقدام کرد. موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو هم کمک کرد تا اینکه در نهایت موفق به اخذ حکم برگشت الواح هخامنشی از عالی‌ترین دادگاه‌های آمریکا شدیم.

وی افزود: هم اکنون ما در حال برنامه ریزی هستیم که چگونه الواح می‌توانند به کشور برگردانده شوند. ما معتقد هستیم که بایستی خود موسسه شرق شناسی شیکاگو نسبت به برگشت الواح هخامنشی اقدام کند.

کارگر خاطرنشان کرد: در نهایت منتظر بودیم که خزانه داری آمریکا هم اعلام کند که چه زمانی الواح هخامنشی به کشور برمی‌گردند و ظاهراً این امر انجام شده است. لذا من تصور می کنم که دیگر مانع حقوقی در مسیر برگشت الواح هخامنشی به ایران وجود ندارد و امیدوارم با برنامه‌ریزی که صورت می‌گیرد، در چند ماه آینده شاهد برگشت الواح هخامنشی به کشور باشیم.