الگویی برای نمایندگان مجلس – معرفی بزرگمردی از دیار کوه و نخل و شالیزار

آسمان سجده کند بر سر خاکی که دراو یک دو نفر یک دو نفس بهر خدا بنشینند …IMG-20151113-WA0003

زندگی نامه بزرگمردی از ایرندگان دیار کوه و نخل و شالیزارمردی از جنس صداقت ، پاکی، اخلاص نماینده دوره اول و دوم شهرستان خاش مرحوم مولانا حامد دامنی

اولین روزهای سال۱۳۲۴ دنیای پذیرای کودکی بود که خدای بزرگ در سرنوشتش خدمت به مردم را نوشته بود.

آری مولانا حامد دامنی در اول فروردین سال۱۳۲۴ در ایرندگان دیده به جهان گشود ، وی افتخار تربیت و تعلیم در دامان پدرش مولانا عبدالغفور دامنی(رحمه الله علیه) را داشت و پدر بزرگوارش که از اولین و بزرگترین علمای تاریخ بلوچستان و امام جمعه ایرندگان بود اولین درسهای انسانیت و زندگی را به پسرش آموخت.

وی تحصیلات اولیه اش را در زادگاهش ایرندگان آغاز کرد و برای ادامه تحصیل به ایرانشهر عزیمت نمود و کلاس ششم ابتدایی را در دبستان کوروش قدیم ایرانشهر (فاروغ اعظم فعلی) به پایان رسانید .

سپس به ترغیب پدرش مولانا عبدالغفور و علاقه ی شخصی اش به دروس دینی،  تحصیلات حوزوی را ابتدا نزد پدرش آغاز نمود و مدتی در مدرسه دینی شمس العلوم دامن نزد مولانا شمس الدین ملازهی زانوی تلمذ زد .

IMG-20151113-WA0004

بعد از آن برای طی کردن مدارج عالی عازم پاکستان شد ابتدا در دارالعلوم کراچی مشغول به تحصیل گشت و از محضر علمای بزرگی چون سبحان محمود، مفتی محمدتقی عثمانی، مولانا شمس الحق و مفتی محمد رفیع عثمانی بهره مند گشت. عشق به تحصیل ایشان را به خانپور کشاند و از محضر محدث معاصر و حافظ حدیث ‘مولانا عبدالله درخواستی’ کسب فیض کرد و سرانجام عازم مدرسه دینی دارالعلوم تیدی  پاکستان شد و در آنجا فارغ التحصیل شد .

وی پس از آن عازم زادگاهش ایرندگان شد و با دختر مرحوم مولانا عباس ایرندگانی امام جمعه وقت ایرندگان ازدواج کرد و پس از آن در   در شهر خاش اقامت گزید. وی برای فراگیری امور فنی راهی شهر مشهد شد و پس از مدتی در اداره مالاریا و سپس اداره ی برق شهرستان خاش با لباس روحانیت مشغول به خدمت به مردم بود. بعلت حس مردم دوستی و خدمت صادقانه اش و سخنوری و درایتی که درایشان وجود داشت  به درخواست و اصرار مردم شهرستان خاش و اهالی دیارش ایرندگان کاندیدای حضور در اولین دوره ی مجلس شورای اسلامی شد و با قاطعیت انتخاب مردم راهی مجلس شد.

IMG-20151113-WA0007_۲۰۱۵۱۱۱۳۱۳۴۵۱۱۴۱۶

طی دو دوره حضور در مجلس شورای اسلامی صادقانه و خالصانه وظیفه خدمتگزاریش به مردم محروم منطقه را به نحو احسن انجام میداد

با اهتمام و تلاشی که ایشان داشت در طی مدت حضورش یادگارهای با ارزش  فراوانی همچون کارخانه سیمان خاش را به جای گذاشت .

وی از اولین کسانی بود که پیشنهاد سهمیه ای شدن مناطق برای ورودی کنکور داد که با استقبال فراوان به تصویب رسید.

خدمات ایشان معطوف به حوزه ی انتخابیش نبود و خدمات ماندگاری همچون تامین اعتبار سد پیشین و تلاش برای تجهیز بافت بلوچ را از خود بجای گذاشت .همچنین به گفته زنده یاد حاج مسعود هاشمزهی اگر تلاشها و پیگیری های مولوی حامد دامنی نبود منطقه آزادی در چابهار وجود نداشت .

مولانا حامد پس از اتمام دوره هشت ساله خدمتگزاریش در مجلس علیرغم پیشنهاد های متعدد پست های بالای کشوری در پایتخت، به گفته خود ایشان برای ادای دین به زادگاه پدریش ایرانشهر برگشت و مسئولیت اداره ی امور آب منطقه ای شهرستان ایرانشهر را به مدت ده سال به عهده گرفت و در طی این مدت به یاری کشاورزان این منطقه شتافت و افزایش کیفیت آب شرب مردم منطقه را در دستور کار خود قرار داد .

مولانا دامنی پس از اداره ی امور آب ایرانشهر مامور به خدمت در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهلسنت ایرانشهر شد و بعنوان معاون تا روزهای آخر حیاتش به خدمتگزاری مردم می پرداخت.  وی همزمان مسئول شورای حل اختلاف شهرستان ایرانشهر نیز بود

زنده یاد مولانا دامنی چنان به مشکلات مردم اهتمام می ورزید که هیچ وقت ساعت کاری برایش معنا و مفهومی نداشت و مراجعین مردمی را همیشه بعد از پایان ساعت اداری برای حل مشکلشان به منزلش دعوت می کرد . درب منزلش همیشه بروی عموم مردم مراجعه کننده باز بود و همیشه تا پاسی از شب پیگیر امور مردم بود .

وی در کنار امور اداری امام جمعه مسجد جامع اهل بیت (ع) هم بود و در حوزه علمیه حقانیه ایرانشهر هم به تدریس و تربیت طلاب می پرداخت .

مولانا حامد دامنی خطیبی سخنور بود که  طبع شعری ستودنی و دستی در قلم داشت و از او آثاری ماندگار همچون:

۱:فسلفه نعمت و مصیبت

۲:شهادت حضرت امام حسین (رض) و نقش یزید

۳:طلوع نبوت

۴: احکام مصور حج(ویژه احناف)

از خود به یادگار گذاشت.

مولانا حامد دامنی پس از تحمل سالها درد رنج ناشی از بیماری های قندخون و ناراحتی کبد سرانجام در تاریخ بیست و ششم آبان ماه سال ۸۶ در سن ۶۲سالگی دارفانی را وداع گفت و تشییع جنازه ایشان با حضور پرشور حدودا ده ها هزار نفری مردم قدرشناس ایرانشهر به امامت شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی برگزار شد.

یاد و خاطره این عزیز بزرگوار همانند بزرگ مردانی دیگر همچون مرحوم حاج مسعود هاشمزهی در یاد ها می ماند و خدمات صادقانه ایشان از یاد ها نخواهد رفت.

روحش شاد

تصاویری از مولانا دامنی

مولوی حامد دامنی

مولوی حامد دامنی

مولانا دامنی در دوران بیماری

مولانا دامنی در دوران بیماری

ساده زیستی مولوی حامد دامنی

ساده زیستی مولوی حامد دامنی