آتش بود ولی آتشنشانی نبود وجود آتشنشانی یکی از نیازهای حاد بخش ایرندگان

مجله فرهنگی بیرک :

چند آتش سوزی مهیب در۳ماه گذشته در بخش ایرندگان و نبود آتشنشانی21111111111111111

نخلستان های روستاهای  واردان و گنزریک طعمه حریق شدند.

مورخ ۹۳/۰۶/۲۷ راس ساعت ۱۹ شب آتش سوزی مهیبی در نخلستان های روستای گنزریک و همچنین شب قبلش  نخلستان های روستای واردان از توابع بخش ایرندگان شهرستان رخ داد که خسارات شدیدی به نخلستان های این روستاها، منابع طبیعی و زمین های کشاورزی وارد کرده است.

در آتش سوزی نخلستان روستای گنزریک، نیروهای اعزامی آتشنشانی خاش بعد از گذشت ۳ ساعت به دلیل خرابی جاده ایرندگان و بعد مسافت زیاد به محل آتش سوزی  رسیده  و آتش را مهار کردند.

در این آتش سوزی  بیش از ۷۰  اصله درخت در آتش کاملا سوخته و تعدادی زیادی اصله درخت تا ۶۰ درصد صدمه دیدند.

با وجود وسعت آتش سوزی و شدت آن و نبود ایستگاه آتش نشانی در بخش ایرندگان، صدمات زیادی به کشاورزان وارد شد، چون تنها منبع درآمد مردم ایرندگان کشاورزی و نخل های خرما می باشند .

بخش ایرندگان به دلیل دارا بودن نخلستانهای فراوانی که دراثر کم آبی و خشک سالی های اخیر تقریبا خشک شده اند، مستعد آتش سوزی است و برای جلوگیری و مقابله از خسارات احتمالی باید یک ایستگاه آتشنشانی در ایرندگان راه اندازی شود. با توجه به دمای بالای هوا  آتش سوزی یک تهدید دائمی درمنطقه ایرندگان است و نبود امکانات اطفای حریق در بخش باعث شده تا هر آتش کوچکی به سرعت گسترش یافته و  صدمات گسترده و خانمان سوزی رادرپی داشته باشد.

از آنجایی که در چند ماه گذشته شاهد چهارمین آتش سوزی در منطقه ایرندگان هستیم  وجود ایستگاه آتشنشانی در ایرندگان  جزو ابتدایی ترین خواسته های به حق مردم ایرندگان می باشد  که از آن بی بهره هستند.

در آتش سوزی نخلستان های روستای های ایرندگان کمبود وسایل و امکانات بیش از هر زمان دیگری خود را نشان داد تا تلنگری نیز برای مسئولان باشد بلکه چاره ای بیاندیشند .

بخش ایرندگان با دارا بودن نخلستان ها، باغات و زمین های کشاورزی در جنوب خاش از نقاط مهم گردشگری استان محسوب میشود.

پریسا ایرندگانی-مجله فرهنگی بیرک

birk.ir